Woodland Park Campus Course Schedule

Fall 2019
September 3, 2019 - December 14, 2019

New Students: Call 1-800-446-5400 Ext. WWA to Register.
Current Students: Contact the Woodland Park Campus Academic Advisement Office or use My Scheduler to register.

Visit the Course Schedules page to find links to other course schedules. All courses, times, and locations are subject to change without notice.

 
Subject Course No. Description Credits Day(s) Start Time End Time Instructor
Accounting
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Arjune Sharma
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 M 2:00 PM 4:45 PM Ronald Boswell
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 W 6:00 PM 8:45 PM Ronald Boswell
ACC 2202 INTERMEDIATE ACCOUNTING II 3 M 6:00 PM 8:45 PM Ronald Boswell
ACC 2240 COST ACCOUNTING 3 T 6:00 PM 8:45 PM James Grady
Business
BUS 2231 BUSINESS LAW I 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Raymond Torres
BUS 2255 ENTREPRENEURSHIP 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Stanley Herman
BUS 2271 ELECTIVE CREDIT IN BUSINESS 3 Staff Instructor
BUS 3331 BUSINESS LAW II 3 M 6:00 PM 8:45 PM Kevin Moxley
BUS 4451 BUSINESS STRATEGY AND POLICY 3 W 6:00 PM 8:45 PM Jimmy McCarty
Computer Information Systems
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Janak Shah
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Gary Buhler
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Janak Shah
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Gary Buhler
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 MW 2:00 PM 3:15 PM Gary Buhler
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 M 6:00 PM 8:45 PM Yvette Williams
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 W 6:00 PM 8:45 PM Normy Toledo
CIS 2201 ADVANCED SPREADSHEETS 3 T 6:00 PM 8:45 PM Fred Iradi
College Skills
CSK 75 FOUNDATIONS OF CRITICAL READIN 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Jennifer Moschella
CSK 75 FOUNDATIONS OF CRITICAL READIN 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Jennifer Moschella
CSK 75 FOUNDATIONS OF CRITICAL READIN 3 MW 2:00 PM 3:15 PM Staff Instructor
CSK 75 FOUNDATIONS OF CRITICAL READIN 3 T 6:00 PM 8:45 PM Cassandra Krayn
CSK 77 FOUNDATIONS OF CRITICAL WRITIN 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Jennifer Moschella
CSK 77 FOUNDATIONS OF CRITICAL WRITIN 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Keri English
CSK 77 FOUNDATIONS OF CRITICAL WRITIN 3 W 6:00 PM 8:45 PM William Brown
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 W 2:20 PM 3:20 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 W 2:20 PM 3:20 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 W 2:20 PM 3:20 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 T 6:00 PM 6:50 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Th 6:00 PM 6:50 PM Staff Instructor
CSK 85 TRANSITIONAL MATHEMATICS 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Safaa Al-Shiraida
CSK 85 TRANSITIONAL MATHEMATICS 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Safaa Al-Shiraida
CSK 85 TRANSITIONAL MATHEMATICS 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Lobna Akl
Economics
ECO 2200 PRINCIPLES OF ECONOMICS 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Emmanuel Mulumba
ECO 2200 PRINCIPLES OF ECONOMICS 3 M 6:00 PM 8:45 PM Selma Masadeh
English
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Nancy Kern
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Nicole DeFelice
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Dennis Colon
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 M 12:30 PM 3:15 PM Nicole DeFelice
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Nazareth Darakjian
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Jessica Siecieska
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 W 6:00 PM 8:45 PM Katlyn Slough
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Peter Lubrecht
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Dennis Colon
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 W 6:00 PM 8:45 PM Richard Schultz
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Jessica Siecieska
ENG 2215 PUBLIC SPEAKING 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Nazareth Darakjian
ENG 2215 PUBLIC SPEAKING 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Julie Porter
ENG 3313 CREATIVE WRITING 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Julie Porter
ENG 3315 ADVANCED WRITING 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Gwendolyn Orel
ENG 3315 ADVANCED WRITING 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Katlyn Slough
ENG 3315 ADVANCED WRITING 3 T 6:00 PM 8:45 PM Gwendolyn Orel
Fashion
FAS 1101 INTRODUCTION TO THE FASHION BU 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Jaimie Lafrano
Finance
FIN 3302 CORPORATE FINANCE 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Emmanuel Mulumba
FIN 3302 CORPORATE FINANCE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Marc Zuckerman
FIN 4416 ADVANCED CORPORATE FINANCE 3 W 6:00 PM 8:45 PM Emmanuel Mulumba
Graphic Design
GRD 1100 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES I 3 M 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 1100 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES I 3 W 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 1100 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES I 3 W 12:30 PM 3:15 PM Benjamin Hoyng
GRD 1170 DRAWING I 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Benjamin Hoyng
GRD 1170 DRAWING I 3 M 12:30 PM 3:15 PM Benjamin Hoyng
GRD 1170 DRAWING I 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Benjamin Hoyng
GRD 2226 PROFESSIONAL DEVELOPMENT SEMI 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Alethea Maguire-Cruz
GRD 2226 PROFESSIONAL DEVELOPMENT SEMI 3 M 9:00 AM 11:45 AM Alethea Maguire-Cruz
GRD 2226 PROFESSIONAL DEVELOPMENT SEMI 3 M 12:30 PM 3:15 PM Alethea Maguire-Cruz
GRD 2230 DIGITAL PHOTOGRAPHY AND CREATI 3 W 9:00 AM 11:45 AM Leslie Hanes
GRD 2230 DIGITAL PHOTOGRAPHY AND CREATI 3 F 12:30 PM 3:15 PM Thomas Haynes
GRD 2230 DIGITAL PHOTOGRAPHY AND CREATI 3 T 12:30 PM 3:15 PM James Lee
GRD 2234 WEB DESIGN II 3 W 9:00 AM 11:45 AM Carlos Cruz
GRD 2234 WEB DESIGN II 3 W 12:30 PM 3:15 PM Carlos Cruz
GRD 2234 WEB DESIGN II 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Carlos Cruz
GRD 2290 TYPOGRAPHY II 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 2290 TYPOGRAPHY II 3 T 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 2290 TYPOGRAPHY II 3 T 12:30 PM 3:15 PM Julia Hutchinson
GRD 4415 UI/UX DESIGN 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Matthew Parisi
GRD 4420 GAME DESIGN 3 T 6:00 PM 8:45 PM James Lee
GRD 4460 CAPSTONE PROJECT 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Alethea Maguire-Cruz
GRD 4481 PORTFOLIO 3 MTWThFSaSu Alethea Maguire-Cruz
GRD 4483 INTERNSHIP 3 Sa 12:30 PM 3:15 PM Nancy Fischer
Health Services Administration
HEA 1101 FOUNDATIONS OF HEALTH SERVICES 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Yarissa Williams
HEA 1101 FOUNDATIONS OF HEALTH SERVICES 3 M 6:00 PM 8:45 PM Shkelzen Badivuku
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 W 11:15 AM 2:00 PM Jose Montalvo
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 W 11:15 AM 2:00 PM Gabriel Holder
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 W 11:15 AM 2:00 PM Staff Instructor
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 T 7:00 PM 9:45 PM Mandanna Naleyanda
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 T 7:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
HEA 2203 ETHICAL AND LEGAL ASPECTS OF H 3 W 6:00 PM 8:45 PM Konrad Gut
HEA 2203 ETHICAL AND LEGAL ASPECTS OF H 3 W 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
Honors
HON 1105 HONORS WRITING AND RESEARCH 3 F 9:30 AM 12:15 PM Patricia Cowan
HON 3310 HONORS SEMINAR 3 M 6:00 PM 8:30 PM Keith Fabes
Health Services Management
HSM 2205 MANAGED CARE AND HEALTH INSURA 3 T 6:00 PM 8:45 PM Yarissa Williams
HSM 3309 HEALTH SERVICES FINANCE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Yarissa Williams
Humanities
HUM 2101 INTRODUCTION TO SPANISH I 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Marianna Pierri
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Kirk Johnson
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Yesudas Choondassery
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 T 2:00 PM 3:15 PM Yesudas Choondassery
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 M 6:00 PM 8:45 PM Yesudas Choondassery
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 Th 6:00 PM 7:30 PM Yesudas Choondassery
HUM 2228 HISTORIES, MYSTERIES AND SCAND 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Mae Ramadan
HUM 2271 ELECTIVE CREDIT IN HUMANITIES 3 Staff Instructor
HUM 3360 LAW AND THE HUMANITIES 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Peter Lubrecht
HUM 4470 SPECIAL TOPICS IN THE HUMANITI 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Marisa Sottos
International Business
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Jimmy McCarty
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 T 6:00 PM 8:45 PM Rogel Nuguid
IBS 2271 ELECTIVE CREDIT IN INT BUS 3 Staff Instructor
Interior Design
INT 1100 ARCHITECTURAL VISUALIZATION 3 TTh 9:00 AM 11:05 AM Ernesto Fong
INT 1100 ARCHITECTURAL VISUALIZATION 3 MW 9:00 AM 11:05 AM Ernesto Fong
INT 1110 SKETCHING AND COLOR COMPOSITI 3 TTh 11:20 AM 1:25 PM Ruth Kaplan
INT 1110 SKETCHING AND COLOR COMPOSITI 3 MW 11:20 AM 1:25 PM Kyong Lee
INT 1120 STUDIO I: CONCEPTUAL DESIGN 3 TTh 1:45 PM 3:50 PM Staff Instructor
INT 1120 STUDIO I: CONCEPTUAL DESIGN 3 MW 1:45 PM 3:50 PM Brian Callahan
INT 2200 CAD II 3 TTh 8:50 AM 10:55 AM Kyong Lee
INT 2250 STUDIO IV: COMMERCIAL I 3 TTh 1:45 PM 3:50 PM Kyong Lee
INT 2290 LIGHTING 3 W 6:00 PM 8:45 PM Kyong Lee
INT 2293 INTERNSHIP 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Alfonso Torino
INT 4400 STUDIO VII: SPECIAL TOPICS 3 W 6:00 PM 10:10 PM Robert Federico
INT 4410 CAREER MANAGEMENT 3 M 6:00 PM 8:45 PM Jeffery McCullough
INT 4420 CAPSTONE: RESEARCH AND PROGM 3 Th 6:00 PM 10:10 PM Alan Horwitz
INT 4460 STUDIO VIII: CAPSTONE PROJECT 3 Th 6:00 PM 10:10 PM Alan Horwitz
INT 4483 INTERNSHIP 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Alfonso Torino
Information Technology Mgt
ITM 1100 INTRO TO INFORMATION TECH 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Janak Shah
Justice Studies
JUS 1100 INTRO TO JUSTICE STUDIES 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM John Link
JUS 1100 INTRO TO JUSTICE STUDIES 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM John Link
JUS 1100 INTRO TO JUSTICE STUDIES 3 W 6:00 PM 8:45 PM Robert Meurer
JUS 1110 COMM SKILLS FOR CRIM JUST PROF 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Courtney Topic
JUS 2201 CRIMINAL PROCEDURE 3 W 6:00 PM 8:45 PM Kathryn Puleo
JUS 2205 CRIMINAL LAW 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Alan Niedz
JUS 2235 JUVENILE JUSTICE 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Joshin Smith
JUS 2270 SPECIAL TOPICS IN JUSTICE STUD 3 M 6:00 PM 8:45 PM Donna Gade
JUS 3307 CORRECTIONS, PROBATION AND PAR 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Anthony Aceste
JUS 3314 INTRODUCTION TO INTELLIGENCE 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Ronald Orso
JUS 4406 RESEARCH METHODS CRIM JUSTICE 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Debra Stephans
JUS 4407 GLOBAL SECURITY 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Ronald Orso
Law
LAW 1100 INTRODUCTION TO LAW 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Debra Stephans
Math
MAT 2212 QUANTITATIVE METHODS 3 W 6:00 PM 8:45 PM Bahir Masadeh
MAT 2215 STATISTICS I 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Bahir Masadeh
MAT 2215 STATISTICS I 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Maria Cuadrado
MAT 2215 STATISTICS I 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Muhammad Yussouf
MAT 2215 STATISTICS I 3 M 6:00 PM 8:45 PM Stephanie Shewciw
MAT 2215 STATISTICS I 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Ilona Zasanova-Gofman
Medical
MED 1120 MEDICAL OFFICE ADMINISTRATION 3 M 12:30 PM 4:00 PM Staff Instructor
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 M 8:30 AM 12:00 PM Suzan Melik
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 M 8:30 AM 12:00 PM Staff Instructor
Management
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Micheline Attieh
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Stanley Herman
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Louise Bagi
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 W 6:00 PM 8:45 PM Lidia Noboa-Castillo
MGT 2240 HUMAN RESOURCES AND ORGZN 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Jimmy McCarty
MGT 2253 FUNDRAISING AND RESOURCE DEV 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Jimmy McCarty
MGT 2268 SALES AND CUSTOMER SERVICE MAN 3 T 6:00 PM 8:45 PM Demetria Foster
MGT 3332 OPERATIONS MANAGEMENT 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Jonathan Ng
MGT 4420 MANAGING FOR CHANGE 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Jonathan Ng
MGT 4425 MANAGEMENT SIMULATION 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Jimmy McCarty
Marketing
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Guy Adamo
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 T 2:00 PM 4:45 PM Keith Fabes
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Guy Adamo
NC 503 ROAD TO SUCCESS IN ONLINE LRNG 0 Staff Instructor
Nursing
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Th 7:00 AM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 F 7:00 AM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 MW 11:30 AM 2:15 PM Patricia Gallagher
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 T 12:30 PM 2:20 PM Elenita Talavera
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 T 2:30 PM 4:20 PM Elenita Talavera
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 M 2:30 PM 4:20 PM Debra Sacco
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 11:45 AM 1:45 PM Manal Rassam
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 2:15 PM 4:15 PM Patricia Gallagher
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 F 7:00 AM 3:00 PM Apollo Bernardo
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 MT 8:30 AM 11:15 AM Donna O'Hern
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 Th 5:00 PM 11:59 PM Alberto Sarmiento
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 MT 6:00 PM 8:45 PM Christopher de la Victoria
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Christopher de la Victoria
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Christopher de la Victoria
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Th 7:00 AM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Th 7:00 AM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Th 7:00 AM 3:00 PM Christopher de la Victoria
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Th 7:00 AM 3:00 PM Christopher de la Victoria
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 T 12:00 PM 3:30 PM Donna O'Hern
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Th 5:00 PM 11:59 PM Corazon Dumalagan
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Th 5:00 PM 11:59 PM Corazon Dumalagan
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Th 5:00 PM 11:59 PM Corazon Dumalagan
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Th 5:00 PM 11:59 PM Corazon Dumalagan
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 M 6:00 PM 9:00 PM Donna O'Hern
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 ThF 7:00 AM 3:00 PM Josephine Rodriguez
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 MT 8:30 AM 11:30 AM Debra Sacco
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 M 12:00 PM 2:00 PM Debra Sacco
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 T 5:00 PM 6:50 PM Elenita Talavera
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 ThF 5:00 PM 11:59 PM Daryl Oclaret
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 M 5:00 PM 6:50 PM Debra Sacco
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 ThF 5:00 PM 11:59 PM Elenita Talavera
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 M 7:00 PM 9:45 PM Debra Sacco
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 T 7:00 PM 9:45 PM Debra Sacco
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 W 8:00 AM 10:45 AM Patricia Gallagher
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 W 11:00 AM 3:30 PM Donna O'Hern
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 T 6:00 PM 10:30 PM Donna O'Hern
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 W 6:00 PM 8:45 PM Apollo Bernardo
NUR 3310 NURSING RESEARCH FOR EBP 3 T 11:45 AM 2:30 PM Staff Instructor
NUR 3320 TRANSITION TO PROF NURSING 3 T 8:30 AM 11:15 AM Mary Genuino
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 M 8:30 AM 11:15 AM Angelica Delacruz
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 W 7:00 AM 3:00 PM Fernand De Los Reyes
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 W 7:00 AM 3:00 PM Fernand De Los Reyes
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 F 7:00 AM 3:00 PM Christopher de la Victoria
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 F 7:00 AM 3:00 PM Christopher de la Victoria
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 T 12:00 PM 1:50 PM Mary Genuino
NUR 4420 NURSING LEADERSHIP/MANAGEMENT 3 T 9:00 AM 11:45 AM Suzanne Mullings-Carter
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 Christopher de la Victoria
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 Christopher de la Victoria
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 T 12:15 PM 2:05 PM Corazon Dumalagan
NUR 4440 ADVANCED NURSING PHARMACOLOGY 3 T 9:00 AM 11:45 AM Manal Rassam
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING SEMINAR 3 Th 8:00 AM 9:50 AM Angelica Delacruz
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING SEMINAR 3 Th 10:00 AM 11:50 AM Angelica Delacruz
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING SEMINAR 3 Th 12:00 PM 1:50 PM Angelica Delacruz
Patient Care
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 Th 8:00 AM 11:30 AM Corazon Dumalagan
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 T 12:00 PM 3:30 PM Christopher de la Victoria
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 Th 12:00 PM 3:30 PM Gregory Luciuk
Science
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 W 8:00 AM 10:45 AM Jose Montalvo
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 W 8:00 AM 10:45 AM Randolph Pama
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 W 8:00 AM 10:45 AM Staff Instructor
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 Th 7:00 PM 9:45 PM Ivelisse Holder
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 Th 7:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 Th 8:30 AM 10:20 AM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 T 9:00 AM 10:50 AM Konrad Gut
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 T 3:00 PM 4:50 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 Th 5:00 PM 6:50 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 T 6:00 PM 7:50 PM Staff Instructor
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Konrad Gut
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 W 5:00 PM 7:45 PM Rita Genao
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 T 1:00 PM 2:50 PM Konrad Gut
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 W 8:00 PM 9:50 PM Staff Instructor
SCI 2215 LIFE SCIENCES 6 MW 8:30 AM 11:15 AM Shkelzen Badivuku
SCI 2215 LIFE SCIENCES 6 M 6:00 PM 8:45 PM Mandanna Naleyanda
SCI 2215 LIFE SCIENCES 6 Th 7:00 PM 9:45 PM Mandanna Naleyanda
SCI 2220 HUMAN SEXUALITY 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Melissa Baralt
SCI 2228 MICROBIOLOGY 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Konrad Gut
SCI 2228 MICROBIOLOGY 3 M 6:00 PM 8:45 PM Doris Alvarado
SCI 2230 FORENSIC SCIENCE 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Alice Radin
SCI 2230 FORENSIC SCIENCE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Alice Radin
SCI 2235 HEALTH AND FITNESS 3 M 6:00 PM 8:45 PM Melissa Baralt
SCI 3301 ADDICTION AND OBSESSION 3 T 6:00 PM 8:45 PM Walid Abushahba
SCI 3310 NUTRITION FOR HEALTHCARE 3 T 9:00 AM 11:45 AM Asem Alshamah
SCI 4405 BIOETHICS 3 F 6:00 PM 8:45 PM Melissa Baralt
Social Science
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Stephanie Perrone
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Melissa Baralt
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 T 12:30 PM 3:15 PM Rosanne Bostonian
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Stephanie Perrone
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 M 12:30 PM 3:15 PM Bradley Jenkins
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Elisabeth Keeney
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Caroline Beretta
SOC 2210 INTRODUCTION TO SOCIOLOGY 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Rosanne Bostonian
SOC 2218 POLICE AND SOCIETY 3 M 6:00 PM 8:45 PM Robert Meurer
SOC 2220 CRIMINOLOGY 3 MW 12:30 PM 1:45 PM John Link
SOC 2225 INTRODUCTION TO PSYCHOLOGY 3 T 9:30 AM 12:15 PM Elisabeth Keeney
SOC 2225 INTRODUCTION TO PSYCHOLOGY 3 T 6:00 PM 8:45 PM Danielle Servedio
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Bradley Jenkins
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Bradley Jenkins
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Antoinette Morales
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Byron Hargrove
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 W 6:00 PM 8:45 PM Rosanne Bostonian
SOC 2271 ELECTIVE CREDIT IN SOCIAL SCIE 3 Staff Instructor
SOC 3305 MARRIAGE AND FAMILY 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Antoinette Morales
SOC 3332 UNDERSTANDING SOCIAL BEHAVIOR 3 T 12:30 PM 1:45 PM Byron Hargrove
SOC 3350 PSYCHOLOGY OF DESIGN 3 F 6:00 PM 8:45 PM Danielle Servedio
SOC 4422 FORENSIC PSYCHOLOGY 3 W 6:00 PM 8:45 PM Kim Bost
SOC 4470 SPECIAL TOPICS IN THE SOCIAL S 3 W 2:00 PM 3:15 PM Danielle Servedio
Surgical Processing
SPT 1110 FUNDAMENTALS OF SURGICAL PROCE 4 TTh 9:00 AM 11:45 AM Thomas Shallcross
SPT 1110 FUNDAMENTALS OF SURGICAL PROCE 4 MW 6:00 PM 8:45 PM Esmeralda Mucollari
SPT 2100 SURGICAL INSTRUMENTATION 4 TTh 6:00 PM 8:45 PM Robert Torres
SPT 2110 BASIC INFECTION CONTROL 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Thomas Shallcross
SPT 2150 SURGICAL PROCESSING CLINICAL P 8 MTWThF 8:30 AM 1:30 PM Frank Ferraro
SPT 2151 SURGICAL PROCESSING CLINICAL S 2 Sa 12:00 PM 1:50 PM Thomas Shallcross
Surgical Technology
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Sa 9:00 AM 11:45 AM Daphne Hand-Warrington
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Th 9:00 AM 11:45 AM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 M 9:00 AM 11:45 AM Esmeralda Mucollari
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Sa 12:00 PM 2:45 PM Daphne Hand-Warrington
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 T 12:00 PM 2:45 PM Amanda Carrasco
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Th 12:15 PM 3:00 PM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 M 12:15 PM 3:00 PM Esmeralda Mucollari
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Th 5:00 PM 10:10 PM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 M 6:00 PM 8:45 PM Amanda Carrasco
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 W 9:00 AM 11:45 AM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 F 9:00 AM 11:45 AM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 T 9:30 AM 12:15 PM Amanda Carrasco
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 W 12:15 PM 3:00 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 F 12:15 PM 3:00 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 T 5:00 PM 10:10 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 F 5:00 PM 10:10 PM Esmeralda Mucollari
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 M 6:00 PM 8:45 PM Kofi Poku
SUR 2120 SURGICAL SPECIALTY INTERVENTIO 3 M 12:30 PM 3:30 PM Amanda Carrasco
SUR 2251 PHARMACOLOGY AND ANESTHESIOLOG 2 M 5:00 PM 7:00 PM Amanda Carrasco
SUR 2280 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 Frank Ferraro
SUR 2280 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 M 3:45 PM 4:45 PM Frank Ferraro
SUR 2290 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 Frank Ferraro
SUR 2290 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 T 4:00 PM 4:50 PM Frank Ferraro
SUR 2292 SURGICAL TECHNOLOGY CAPSTONE 4 T 5:00 PM 8:30 PM Joseph Charleman