Woodland Park Campus Course Schedule Spring 2020

Spring 2020
April 27, 2020 - August 8, 2020

New Students: Call 1-800-446-5400 Ext. WWA to Register.
Current Students: Contact the Woodland Park Campus Academic Advisement Office or use My Scheduler to register.

Visit the Course Schedules page to find links to other course schedules. All courses, times, and locations are subject to change without notice.

 
Subject Course No. Description Credits Day(s) Start Time End Time Instructor
Accounting
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM James Grady
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Ronald Boswell
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 W 6:00 PM 8:45 PM Ronald Boswell
ACC 1113 MANAGERIAL ACCOUNTING 3 T 6:00 PM 8:45 PM Ronald Boswell
ACC 2201 INTERMEDIATE ACCOUNTING I 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Ronald Boswell
ACC 3310 ADVANCED ACCOUNTING 3 M 6:00 PM 8:45 PM Christina Hunt
ACC 4410 AUDITING 3 Staff Instructor
ACC 4410 AUDITING 3 W 6:00 PM 8:45 PM Maria Sieber
Business
BUS 2231 BUSINESS LAW I 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Raymond Torres
BUS 2231 BUSINESS LAW I 3 T 6:00 PM 8:45 PM Christopher Balala
BUS 2255 ENTREPRENEURSHIP 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Jimmy McCarty
BUS 4451 BUSINESS STRATEGY AND POLICY 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Louis Piermatteo
Computer Information Systems
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Sapna Lall
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 M 6:00 PM 8:45 PM Normy Toledo
CIS 2201 ADVANCED SPREADSHEETS 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM William Orbe
CIS 2201 ADVANCED SPREADSHEETS 3 T 6:00 PM 8:45 PM Fred Iradi
College Skills
CSK 75 FOUNDATIONS OF CRITICAL READIN 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Kristin Wanderlingh
CSK 75 FOUNDATIONS OF CRITICAL READIN 3 T 6:00 PM 8:45 PM Jennifer Moschella
CSK 77 FOUNDATIONS OF CRITICAL WRITIN 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Jennifer Moschella
CSK 77 FOUNDATIONS OF CRITICAL WRITIN 3 T 6:00 PM 8:45 PM Katlyn Slough
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 T 3:15 PM 4:30 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 T 3:15 PM 4:30 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Th 6:00 PM 6:50 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Th 6:00 PM 6:50 PM Staff Instructor
English
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 TTh 8:00 AM 9:15 AM Andrew Selig
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Katlyn Slough
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 T 6:00 PM 7:30 PM Rebecca Ruballos
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Dennis Colon
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 W 6:00 PM 8:45 PM Jenna Cook
ENG 2215 PUBLIC SPEAKING 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Julie Porter
ENG 2215 PUBLIC SPEAKING 3 W 6:00 PM 8:45 PM Patricia Cowan
ENG 2217 STORIES FROM AROUND THE GLOBE 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Doris White
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Nicole DeFelice
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Julie Porter
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 F 6:00 PM 8:45 PM Gwendolyn Orel
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 T 6:00 PM 8:45 PM Julie Porter
ENG 3332 JOURNEYS IN FICTION 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Nazareth Darakjian
Fashion
FAS 2240 VISUAL MERCHANDISING 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Pamela Macklin
FAS 2245 MDMS PLANNING AND BUYING 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Pamela Macklin
Finance
FIN 3302 CORPORATE FINANCE 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Stanley Herman
FIN 3302 CORPORATE FINANCE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Marc Zuckerman
Graphic Design
GRD 1120 3-D DESIGN AND MODELING 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Michael Klein
GRD 1120 3-D DESIGN AND MODELING 3 T 12:30 PM 3:15 PM Michael Klein
GRD 1120 3-D DESIGN AND MODELING 3 M 4:00 PM 6:45 PM Michael Klein
GRD 2200 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES II 3 T 9:00 AM 11:45 AM Alethea Maguire-Cruz
GRD 2200 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES II 3 W 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 2200 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES II 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Julia Hutchinson
GRD 2210 GRAPHIC DESIGN IN VISUAL CULTU 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Alethea Maguire-Cruz
GRD 2210 GRAPHIC DESIGN IN VISUAL CULTU 3 T 12:30 PM 3:15 PM Benjamin Hoyng
GRD 2210 GRAPHIC DESIGN IN VISUAL CULTU 3 W 12:30 PM 3:15 PM Benjamin Hoyng
GRD 2233 WEB DESIGN I 3 W 12:30 PM 3:15 PM Carlos Cruz
GRD 2233 WEB DESIGN I 3 M 12:30 PM 3:15 PM Carlos Cruz
GRD 2233 WEB DESIGN I 3 W 4:00 PM 6:45 PM Carlos Cruz
GRD 2235 WEB DESIGN III 3 Staff Instructor
GRD 3360 PACKAGING DESIGN I 3 Staff Instructor
GRD 3395 BRANDING AND INFORMATION DSGN 3 W 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 3395 BRANDING AND INFORMATION DSGN 3 W 12:30 PM 3:15 PM Julia Hutchinson
GRD 3395 BRANDING AND INFORMATION DSGN 3 T 12:30 PM 3:15 PM Alethea Maguire-Cruz
GRD 4400 ANIMATION FOUNDATIONS 3 M 9:00 AM 11:45 AM Cara Ann Murray
GRD 4400 ANIMATION FOUNDATIONS 3 T 9:00 AM 11:45 AM Cara Ann Murray
GRD 4400 ANIMATION FOUNDATIONS 3 M 12:30 PM 3:15 PM Cara Ann Murray
GRD 4410 PUBLICATION DESIGN 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 4410 PUBLICATION DESIGN 3 M 9:00 AM 11:45 AM Marisa Sottos
GRD 4410 PUBLICATION DESIGN 3 Th 4:00 PM 6:45 PM Alethea Maguire-Cruz
GRD 4415 UI/UX DESIGN 3 Staff Instructor
GRD 4415 UI/UX DESIGN 3 Staff Instructor
GRD 4420 GAME DESIGN 3 Staff Instructor
GRD 4460 CAPSTONE PROJECT 3 Staff Instructor
GRD 4483 INTERNSHIP 3 Sa 12:30 PM 3:15 PM Nancy Fischer
Health Services Administration
HEA 1101 FOUNDATIONS OF HEALTH SERVICES 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Yarissa Williams
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 T 9:00 AM 11:45 AM Jose Montalvo
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 T 9:00 AM 11:45 AM Staff Instructor
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 W 6:00 PM 8:45 PM Mandanna Naleyanda
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 W 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
HEA 2203 ETHICAL AND LEGAL ASPECTS OF H 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Staff Instructor
HEA 2203 ETHICAL AND LEGAL ASPECTS OF H 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Doris Alvarado
Honors
HON 2210 PRE-HONORS SEMINAR 3 F 9:30 AM 12:15 PM Patricia Cowan
HON 4410 DIRECTED HONORS RESEARCH 3 M 6:00 PM 8:45 PM Patricia Cowan
Health Services Management
HSM 2205 MANAGED CARE AND HEALTH INSURA 3 T 6:00 PM 8:45 PM Yarissa Williams
HSM 2215 HEALTH COMMUNICATIONS 3 M 6:00 PM 8:45 PM Yarissa Williams
Humanities
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Bradley Jenkins
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 M 6:00 PM 8:45 PM Yesudas Choondassery
HUM 3330 ART OF THE AMERICAS 3 W 6:00 PM 8:45 PM Ruth Kaplan
HUM 4470 SPECIAL TOPICS IN THE HUMANITI 3 T 1:30 PM 2:45 PM Patricia Cowan
International Business
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Jimmy McCarty
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 T 6:00 PM 8:45 PM Rogel Nuguid
IBS 2230 INTERNATIONAL MARKETING 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Akpesiri Olotewo
Interior Design
INT 2220 STUDIO III: RESIDENTIAL I 3 MW 12:00 PM 2:05 PM Ernesto Fong
INT 2220 STUDIO III: RESIDENTIAL I 3 TTh 12:00 PM 2:05 PM Ernesto Fong
INT 2230 MTRLS,TEXTILES AND FINISHES 3 MW 9:00 AM 10:15 AM Susan Barbieri
INT 2240 HIST OF ARCH AND INTR DSGN II 3 MW 10:30 AM 11:45 AM Staff Instructor
INT 2260 ARCH CONSTRUC AND MTHDS I 3 MW 2:30 PM 3:45 PM Brian Callahan
INT 2260 ARCH CONSTRUC AND MTHDS I 3 TTh 2:30 PM 3:45 PM Ernesto Fong
INT 2293 INTERNSHIP 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Alfonso Torino
INT 3360 STUDIO VI: COMMERCIAL II 3 TTh 10:15 AM 12:20 PM Kyong Lee
INT 3360 STUDIO VI: COMMERCIAL II 3 M 6:00 PM 10:10 PM Kyong Lee
INT 3370 CAD III: WORKING DRAWINGS 3 TTh 8:00 AM 10:05 AM Ernesto Fong
INT 3370 CAD III: WORKING DRAWINGS 3 W 6:00 PM 10:10 PM Kyong Lee
INT 3380 FURNITURE DESIGN 3 TTh 1:30 PM 2:45 PM Kyong Lee
INT 3380 FURNITURE DESIGN 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Robert Federico
INT 4420 CAPSTONE: RESEARCH AND PROGM 3 T 6:00 PM 10:10 PM Alan Horwitz
INT 4460 STUDIO VIII: CAPSTONE PROJECT 3 T 6:00 PM 10:10 PM Alan Horwitz
INT 4483 INTERNSHIP 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Alfonso Torino
Information Technology Mgt
ITM 2210 INTRODUCTION TO DATABASE MGT 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Gary Buhler
ITM 2220 INTRO TO WEB DESGN AND GRAPHIC 3 MW 2:00 PM 3:15 PM Gary Buhler
Justice Studies
JUS 1110 COMM SKILLS FOR CRIM JUST PROF 3 M 6:00 PM 8:45 PM Anthony Aceste
JUS 2201 CRIMINAL PROCEDURE 3 Staff Instructor
JUS 2201 CRIMINAL PROCEDURE 3 M 6:00 PM 8:45 PM Kathryn Puleo
JUS 2205 CRIMINAL LAW 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Angelo Zecca
JUS 2210 COMMUNITY RELATIONS AND POLICE 3 T 6:00 PM 8:45 PM Kevin Canaley
JUS 2240 JUSTICE AND THE JUDICIARY 3 W 6:00 PM 8:45 PM Jason Statuto
JUS 3302 HOMELAND SECURITY 3 T 11:00 AM 12:15 PM Angelo Zecca
JUS 3307 CORRECTIONS, PROBATION AND PAR 3 T 2:00 PM 3:15 PM Angelo Zecca
JUS 3315 TERRORISM 3 Th 6:00 PM 7:30 PM Robert Meurer
JUS 4406 RESEARCH METHODS CRIM JUSTICE 3 M 12:30 PM 1:45 PM Traci Dingle
JUS 4406 RESEARCH METHODS CRIM JUSTICE 3 M 6:00 PM 7:30 PM Traci Dingle
Math
MAT 2211 COLLEGE ALGEBRA 3 M 11:45 AM 2:30 PM Bahir Masadeh
MAT 2215 STATISTICS I 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Muhammad Yussouf
MAT 2215 STATISTICS I 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Bahir Masadeh
MAT 2215 STATISTICS I 3 T 6:00 PM 8:45 PM Maria Cuadrado
Medical
MED 1100 CLINICAL AND SURGICAL OFFICE P 3 Th 9:00 AM 12:30 PM Meta Wongkar-Gut
MED 1120 MEDICAL OFFICE ADMINISTRATION 3 T 6:00 PM 9:30 PM Rosa Sellitto
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 Th 1:00 PM 4:30 PM Suzan Melik
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 M 6:00 PM 9:30 PM Staff Instructor
MED 1140 SPECIMEN COLLECTION AND PROCED 3 Th 9:00 AM 12:30 PM Suzan Melik
MED 1140 SPECIMEN COLLECTION AND PROCED 3 T 1:00 PM 4:30 PM Suzan Melik
MED 1160 PRINCIPLES OF PHARMACOLOGY AND 3 T 9:00 AM 12:30 PM Randolph Pama
MED 2280 MEDICAL ASSISTANT CAPSTONE AND 6 Meta Wongkar-Gut
MED 2280 MEDICAL ASSISTANT CAPSTONE AND 6 Th 6:00 PM 8:45 PM Meta Wongkar-Gut
Management
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Stanley Herman
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 W 6:00 PM 8:45 PM Yvette Williams
MGT 2240 HUMAN RESOURCES AND ORGZN 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Micheline Attieh
MGT 2250 NOT-FOR-PROFIT MANAGEMENT 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Louis Piermatteo
MGT 2268 SALES AND CUSTOMER SERVICE MAN 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Louis Piermatteo
MGT 3332 OPERATIONS MANAGEMENT 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Sirma Staykova
MGT 3346 DEVELOP MANAGERIAL COMPETENCE 3 W 6:00 PM 8:45 PM Ruth Shaver
MGT 4425 MANAGEMENT SIMULATION 3 T 6:00 PM 8:45 PM Jonathan Ng
Marketing
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Michael Kipness
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Angela Harrington
MKT 2222 FUNDAMENTALS OF MARKETING RESE 3 Th 12:30 PM 1:45 PM Staff Instructor
NC 503 ROAD TO SUCCESS IN ONLINE LRNG 0 Staff Instructor
Nursing
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Marianne Chirdo
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Ikepo Bamkole
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Jeremy Davis
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Marie Dezart
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 MW 9:00 AM 11:45 AM Colette Kramer
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 M 12:00 PM 1:50 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 12:00 PM 1:50 PM Patricia Gallagher
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 M 6:00 PM 9:45 PM Debra Sacco
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 6:00 PM 7:50 PM Debra Sacco
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Th 6:00 PM 7:50 PM Daryl Oclaret
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 T 6:00 PM 7:50 PM Corazon Dumalagan
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 F 7:00 PM 8:50 PM Elenita Talavera
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 8:00 PM 9:50 PM Elenita Talavera
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 12:00 PM 2:50 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 3:00 PM 4:50 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 3:00 PM 4:50 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 T 3:30 PM 5:15 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 W 8:00 PM 9:50 PM Alberto Sarmiento
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 Th 8:00 PM 9:50 PM Daryl Oclaret
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 T 8:00 PM 9:50 PM Daryl Oclaret
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 Josephine Rodriguez
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 Corazon Dumalagan
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 Corazon Dumalagan
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 Alberto Sarmiento
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 Josephine Rodriguez
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 M 8:30 AM 11:30 AM Staff Instructor
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 T 12:30 PM 3:15 PM Staff Instructor
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 MW 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Fernand De Los Reyes
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Fernand De Los Reyes
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Fernand De Los Reyes
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Fernand De Los Reyes
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Nancy Morgan
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Nancy Morgan
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Nancy Morgan
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Nancy Morgan
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Julia Ladzyga
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Julia Ladzyga
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Julia Ladzyga
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Julia Ladzyga
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Jeremy Davis
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Jeremy Davis
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Jeremy Davis
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Jeremy Davis
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Gloria Odoemena
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Gloria Odoemena
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Gloria Odoemena
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Gloria Odoemena
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 T 8:30 AM 12:00 PM Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 M 6:00 PM 9:30 PM Melissa Marut
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 Josephine Rodriguez
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 M 8:30 AM 11:30 AM Debra Sacco
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 W 8:30 AM 10:20 AM Debra Sacco
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 W 10:30 AM 1:15 PM Debra Sacco
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 W 1:30 PM 3:20 PM Debra Sacco
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 T 10:00 AM 12:45 PM Elenita Talavera
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 M 12:00 PM 4:30 PM Patricia Gallagher
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 T 1:15 PM 4:00 PM Elenita Talavera
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 T 6:00 PM 10:30 PM Elenita Talavera
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Th 6:00 PM 9:00 PM Angelica Delacruz
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 W 6:00 PM 9:00 PM Angelica Delacruz
NUR 3310 NURSING RESEARCH FOR EBP 3 W 9:00 AM 11:45 AM Mary Genuino
NUR 3310 NURSING RESEARCH FOR EBP 3 T 12:00 PM 2:45 PM Staff Instructor
NUR 3320 TRANSITION TO PROF NURSING 3 T 9:00 AM 11:45 AM Suzanne Mullings
NUR 3320 TRANSITION TO PROF NURSING 3 W 9:00 AM 11:45 AM Staff Instructor
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 T 12:15 PM 3:00 PM Angelica Delacruz
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 W 12:15 PM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 Gloria Odoemena
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 Marie Dezart
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 Josephine Rodriguez
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 T 11:00 AM 12:50 PM Colette Kramer
NUR 4420 NURSING LEADERSHIP/MANAGEMENT 3 T 12:00 PM 2:45 PM Suzanne Mullings
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 Christopher de la Victoria
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 Christopher de la Victoria
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 Christopher de la Victoria
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 T 10:00 AM 11:50 AM Christopher de la Victoria
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 Elenita Talavera
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 Elenita Talavera
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 T 9:00 AM 10:50 AM Mary Genuino
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING SEMINAR 3 T 8:00 AM 9:50 AM Angelica Delacruz
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING SEMINAR 3 Th 8:30 AM 10:20 AM Angelica Delacruz
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING SEMINAR 3 Th 10:30 AM 12:20 PM Angelica Delacruz
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING SEMINAR 3 Th 12:30 PM 2:20 PM Angelica Delacruz
Patient Care
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 M 8:30 AM 12:00 PM Staff Instructor
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 M 12:30 PM 4:00 PM Colette Kramer
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 M 6:00 PM 9:30 PM Linda Gentile
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 T 6:00 PM 9:30 PM Linda Gentile
PCT 1320 ADVANCED PATIENT CARE 3 T 9:00 AM 10:50 AM Corazon Dumalagan
PCT 1320 ADVANCED PATIENT CARE 3 T 11:00 AM 12:50 PM Corazon Dumalagan
PCT 1320 ADVANCED PATIENT CARE 3 T 1:00 PM 2:50 PM Staff Instructor
PCT 2310 PATIENT CARE COMMUNICATION 3 T 1:30 PM 4:15 PM Corazon Dumalagan
PCT 2320 PATIENT CARE PRACTICUM 3 Gregory Luciuk
PCT 2320 PATIENT CARE PRACTICUM 3 Gregory Luciuk
PCT 2320 PATIENT CARE PRACTICUM 3 Gregory Luciuk
PCT 2320 PATIENT CARE PRACTICUM 3 Gregory Luciuk
PCT 2320 PATIENT CARE PRACTICUM 3 Th 12:15 PM 4:00 PM Gregory Luciuk
PCT 2320 PATIENT CARE PRACTICUM 3 Th 12:15 PM 4:00 PM Gregory Luciuk
PCT 2320 PATIENT CARE PRACTICUM 3 F 12:15 PM 4:00 PM Gregory Luciuk
PCT 2320 PATIENT CARE PRACTICUM 3 F 12:15 PM 4:00 PM Gregory Luciuk
PCT 2700 PATIENT CARE CAPSTONE 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Colette Kramer
Science
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 T 12:15 PM 3:00 PM Mandanna Naleyanda
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 T 12:15 PM 3:00 PM Staff Instructor
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 Th 7:00 PM 9:45 PM Gustavo Becerra
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 Th 7:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 T 10:00 AM 11:50 AM Mandanna Naleyanda
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 M 11:00 AM 1:50 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 T 3:10 PM 5:00 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 F 5:00 PM 6:50 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 M 6:00 PM 7:50 PM Staff Instructor
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 W 12:15 PM 3:00 PM Konrad Gut
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 W 12:15 PM 3:00 PM Staff Instructor
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 T 7:00 PM 9:45 PM Ivelisse Holder
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 W 10:00 AM 11:50 AM Mandanna Naleyanda
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 W 3:10 PM 5:00 PM Mandanna Naleyanda
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 T 5:00 PM 6:50 PM Ivelisse Holder
SCI 2217 MIND AND BODY 3 M 6:00 PM 8:45 PM Melissa Baralt
SCI 2228 MICROBIOLOGY 3 M 9:30 AM 12:15 PM Konrad Gut
SCI 2228 MICROBIOLOGY 3 F 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
SCI 2230 FORENSIC SCIENCE 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Alice Radin
SCI 2233 THE EVOLUTION OF LIFE 3 M 2:00 PM 4:45 PM Walid Abushahba
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 8:30 AM 10:20 AM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 10:30 AM 1:15 PM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 1:30 PM 3:20 PM Fred Safarowic
SCI 3301 ADDICTION AND OBSESSION 3 T 12:30 PM 1:45 PM Melissa Baralt
SCI 3301 ADDICTION AND OBSESSION 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Melissa Baralt
SCI 3310 NUTRITION FOR HEALTHCARE 3 Th 2:00 PM 4:45 PM Asem Alshamah
SCI 3310 NUTRITION FOR HEALTHCARE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Asem Alshamah
SCI 4410 ECO-FRIENDLY LIVING 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Alice Radin
Social Science
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Elisabeth Keeney
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Bradley Jenkins
SOC 2205 WORLD CULTURES 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Hui-Wen Tu
SOC 2220 CRIMINOLOGY 3 M 6:00 PM 8:45 PM Donna Gade
SOC 2225 INTRODUCTION TO PSYCHOLOGY 3 M 12:30 PM 3:15 PM Bradley Jenkins
SOC 2225 INTRODUCTION TO PSYCHOLOGY 3 T 6:00 PM 8:45 PM Bradley Jenkins
SOC 2225 INTRODUCTION TO PSYCHOLOGY 3 F 6:00 PM 8:45 PM Antoinette Morales
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Byron Hargrove
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 M 2:00 PM 4:45 PM Rosanne Bostonian
SOC 4415 GLOBAL CONFLICT 3 T 6:00 PM 7:30 PM Thomas Weisert
Surgical Processing
SPT 1110 FUNDAMENTALS OF SURGICAL PROCE 4 MW 12:15 PM 3:00 PM Esmeralda Mucollari
SPT 1110 FUNDAMENTALS OF SURGICAL PROCE 4 M 6:00 PM 9:00 PM Robert Torres
SPT 1110 FUNDAMENTALS OF SURGICAL PROCE 4 T 6:00 PM 8:45 PM Robert Torres
SPT 2100 SURGICAL INSTRUMENTATION 4 WTh 9:00 AM 11:45 AM Esmeralda Mucollari
SPT 2120 ENDOSCOPIC REPROCESSING 3 Th 12:30 PM 4:00 PM Thomas Shallcross
SPT 2150 SURGICAL PROCESSING CLINICAL P 8 Frank Ferraro
SPT 2151 SURGICAL PROCESSING CLINICAL S 2 Sa 12:15 PM 2:05 PM Thomas Shallcross
Surgical Technology
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Th 9:00 AM 11:45 AM Amanda Lowe
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 F 9:00 AM 11:45 AM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Sa 9:00 AM 11:45 AM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 W 11:00 AM 1:45 PM Kofi Poku
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Th 12:15 PM 3:00 PM Amanda Lowe
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 F 12:15 PM 3:00 PM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Sa 12:15 PM 3:00 PM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 W 5:00 PM 10:10 PM Amanda Lowe
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 M 6:00 PM 8:45 PM Daphne Hand-Warrington
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 T 9:30 AM 12:15 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 M 12:30 PM 3:15 PM Joseph Charleman
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 T 12:45 PM 3:30 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 T 5:00 PM 10:10 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 W 6:00 PM 8:45 PM Esmeralda Mucollari
SUR 2120 SURGICAL SPECIALTY INTERVENTIO 3 M 11:30 AM 2:30 PM Kofi Poku
SUR 2251 PHARMACOLOGY AND ANESTHESIOLOG 2 M 4:00 PM 6:00 PM Esmeralda Mucollari
SUR 2280 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 Frank Ferraro
SUR 2280 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 M 2:45 PM 3:45 PM Frank Ferraro
SUR 2290 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 Frank Ferraro
SUR 2290 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 T 3:00 PM 3:50 PM Frank Ferraro
SUR 2292 SURGICAL TECHNOLOGY CAPSTONE 4 T 4:00 PM 7:30 PM Joseph Charleman