Woodland Park Campus Course Schedule winter 2020

Winter 2020
January 6, 2020 - April 18, 2020

New Students: Call 1-800-446-5400 Ext. WWA to Register.
Current Students: Contact the Woodland Park Campus Academic Advisement Office or use My Scheduler to register.

Visit the Course Schedules page to find links to other course schedules. All courses, times, and locations are subject to change without notice.

 
Subject Course No. Description Credits Day(s) Start Time End Time Instructor
Accounting
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Ronald Boswell
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 W 6:00 PM 8:45 PM Ronald Boswell
ACC 1112 FINANCIAL ACCOUNTING II 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Ronald Boswell
ACC 3351 FEDERAL TAXATION I 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Arjune Sharma
ACC 4410 AUDITING 3 W 6:00 PM 8:45 PM Claudia Tyska
Business
BUS 2231 BUSINESS LAW I 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Debra Stephans
BUS 2231 BUSINESS LAW I 3 T 6:00 PM 8:45 PM Christopher Balala
BUS 2255 ENTREPRENEURSHIP 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Sirma Staykova
BUS 4451 BUSINESS STRATEGY AND POLICY 3 M 6:00 PM 9:00 PM Louis Piermatteo
Computer Information Systems
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Ronald Boswell
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Louis Piermatteo
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 M 6:00 PM 9:00 PM Yvette Williams
College Skills
CSK 75 FOUNDATIONS OF CRITICAL READIN 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Katlyn Slough
CSK 75 FOUNDATIONS OF CRITICAL READIN 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Christopher Saingas
CSK 77 FOUNDATIONS OF CRITICAL WRITIN 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Jennifer Moschella
CSK 77 FOUNDATIONS OF CRITICAL WRITIN 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Jennifer Moschella
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 W 12:00 PM 12:50 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 W 12:00 PM 12:50 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Th 6:00 PM 6:50 PM Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Th 6:00 PM 6:50 PM Staff Instructor
CSK 85 TRANSITIONAL MATHEMATICS 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Safaa Al-Shiraida
CSK 85 TRANSITIONAL MATHEMATICS 3 W 6:00 PM 8:45 PM Stefania Meza
Economics
ECO 2200 PRINCIPLES OF ECONOMICS 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Stanley Herman
ECO 4401 INTERNATIONAL ECONOMICS 3 T 6:00 PM 8:45 PM David Eichenholtz
English
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Doris White
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Katlyn Slough
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 W 9:30 AM 12:15 PM Jessica Siecieska
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 W 2:00 PM 4:45 PM Nazareth Darakjian
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Katlyn Slough
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Dennis Colon
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Jessica Siecieska
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Nicole DeFelice
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 T 2:00 PM 4:45 PM Dennis Colon
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 M 6:00 PM 9:00 PM Julie Porter
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Jessica Siecieska
ENG 2215 PUBLIC SPEAKING 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Patricia Cowan
ENG 3313 CREATIVE WRITING 3 W 6:00 PM 8:45 PM Patricia Cowan
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Julie Porter
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Julie Porter
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Gwendolyn Orel
Fashion
FAS 2230 FASHN TXT FOR APPRL AND HOME 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Pamela Macklin
Finance
FIN 3302 CORPORATE FINANCE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Marc Zuckerman
Graphic Design
GRD 1105 PAINTING I 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Benjamin Hoyng
GRD 1105 PAINTING I 3 W 9:00 AM 11:45 AM Benjamin Hoyng
GRD 1105 PAINTING I 3 M 12:30 PM 3:15 PM Benjamin Hoyng
GRD 1130 DIGITAL PAGE LAYOUT 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 1130 DIGITAL PAGE LAYOUT 3 M 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 1130 DIGITAL PAGE LAYOUT 3 W 12:30 PM 3:15 PM Julia Hutchinson
GRD 1190 TYPOGRAPHY I 3 T 9:00 AM 11:45 AM Marisa Sottos
GRD 1190 TYPOGRAPHY I 3 W 9:00 AM 11:45 AM Marisa Sottos
GRD 1190 TYPOGRAPHY I 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Matthew Parisi
GRD 2235 WEB DESIGN III 3 W 12:30 PM 3:15 PM Carlos Cruz
GRD 2235 WEB DESIGN III 3 M 12:30 PM 3:15 PM Carlos Cruz
GRD 2235 WEB DESIGN III 3 W 4:00 PM 6:45 PM Carlos Cruz
GRD 3320 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES III 3 M 9:00 AM 11:45 AM Michael Klein
GRD 3320 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES III 3 T 12:30 PM 3:15 PM Staff Instructor
GRD 3320 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES III 3 M 12:30 PM 3:15 PM Staff Instructor
GRD 3330 DIGITAL FILMMAKING 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Alethea Maguire-Cruz
GRD 3330 DIGITAL FILMMAKING 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Alethea Maguire-Cruz
GRD 3330 DIGITAL FILMMAKING 3 T 4:00 PM 6:45 PM Alethea Maguire-Cruz
GRD 3360 PACKAGING DESIGN I 3 T 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 3360 PACKAGING DESIGN I 3 W 9:00 AM 11:45 AM Jerry Braccia
GRD 3360 PACKAGING DESIGN I 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
GRD 4415 UI/UX DESIGN 3 5:00 PM 6:00 PM Carlos Cruz
GRD 4470 SPECIAL TOPICS 3 M 4:00 PM 6:45 PM Carlos Cruz
GRD 4481 PORTFOLIO 3 T 12:30 PM 3:15 PM Alethea Maguire-Cruz
GRD 4483 INTERNSHIP 3 Sa 12:30 PM 3:15 PM Nancy Fischer
Health Services Administration
HEA 1101 FOUNDATIONS OF HEALTH SERVICES 3 T 12:15 PM 3:00 PM Suzan Melik
HEA 1101 FOUNDATIONS OF HEALTH SERVICES 3 T 6:00 PM 8:45 PM Rosa Sellitto
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 M 8:45 AM 11:45 AM Jose Montalvo
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 M 8:45 AM 11:45 AM Staff Instructor
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 T 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 T 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
HEA 2203 ETHICAL AND LEGAL ASPECTS OF H 3 W 12:30 PM 3:15 PM Suzan Melik
HEA 2203 ETHICAL AND LEGAL ASPECTS OF H 3 W 6:00 PM 8:45 PM Konrad Gut
Honors
HON 2205 HONORS WRITING THROUGH LITERAT 3 F 9:30 AM 12:15 PM Patricia Cowan
HON 4400 ADVANCED HONORS SEMINAR 3 M 6:00 PM 9:00 PM Patricia Cowan
Health Services Management
HSM 2220 MANAGEMENT OF HEALTHCARE DELIV 3 M 6:00 PM 9:00 PM Yarissa Williams
Humanities
HUM 2212 THE ART OF CREATIVITY 3 W 11:00 AM 12:15 PM Ruth Kaplan
HUM 2220 INTRODUCTION TO PHILOSOPHY 3 T 9:30 AM 10:45 AM Yesudas Choondassery
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 Th 9:30 AM 10:45 AM Kathleen Benedetti
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Kathleen Benedetti
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 Sa 12:00 PM 2:45 PM Fred Sullivan
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Bradley Jenkins
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 W 6:00 PM 7:30 PM Bradley Jenkins
HUM 3312 WORLD RELIGIONS 3 T 1:30 PM 4:15 PM Yesudas Choondassery
HUM 3355 SOCIAL JUSTICE ISSUES 3 T 6:00 PM 7:30 PM Yesudas Choondassery
HUM 3360 LAW AND THE HUMANITIES 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Doris White
HUM 4000 ETHICS OF SPORTS 3 W 6:00 PM 7:30 PM Kirk Johnson
International Business
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Stanley Herman
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Jonathan Ng
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 T 6:00 PM 8:45 PM Rogel Nuguid
Interior Design
INT 1150 CAD I 3 TTh 8:30 AM 10:35 AM Ernesto Fong
INT 1150 CAD I 3 MW 8:30 AM 10:35 AM Staff Instructor
INT 1160 STUDIO II: SPACE PLANNING 3 MW 10:50 AM 12:55 PM Kyong Lee
INT 1160 STUDIO II: SPACE PLANNING 3 TTh 11:00 AM 1:05 PM Kyong Lee
INT 1170 HISTORY OF ARCH AND INTR DEGN1 3 TTh 1:30 PM 2:45 PM Alfonso Torino
INT 2293 INTERNSHIP 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Alfonso Torino
INT 3310 BLDG CODES AND REGULATIONS 3 MW 11:15 AM 12:30 PM Ernesto Fong
INT 3310 BLDG CODES AND REGULATIONS 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Ernesto Fong
INT 3330 STUDIO V: RESIDENTIAL II 3 MW 1:10 PM 3:15 PM Susan Barbieri
INT 3330 STUDIO V: RESIDENTIAL II 3 T 6:00 PM 10:10 PM Maria Lama
INT 3340 SUSTAINABLE DESIGN 3 TTh 11:15 AM 12:30 PM Ernesto Fong
INT 3340 SUSTAINABLE DESIGN 3 W 6:00 PM 8:45 PM Robert Federico
INT 3350 ARCH CONSTRUC AND MTHDS II 3 TTh 1:10 PM 2:25 PM Brian Callahan
INT 3350 ARCH CONSTRUC AND MTHDS II 3 M 6:00 PM 9:00 PM Brian Callahan
INT 4420 CAPSTONE: RESEARCH AND PROGM 3 Th 6:00 PM 10:10 PM Alan Horwitz
INT 4430 PROFESSIONAL PRACTICE 3 W 6:00 PM 8:45 PM Jeffery McCullough
INT 4460 STUDIO VIII: CAPSTONE PROJECT 3 Th 6:00 PM 10:10 PM Alan Horwitz
INT 4483 INTERNSHIP 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Alfonso Torino
Information Technology Mgt
ITM 2200 INTRODUCTION TO NETWORKING 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Gary Buhler
ITM 2220 INTRO TO WEB DESGN AND GRAPHIC 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Gary Buhler
Justice Studies
JUS 1100 INTRO TO JUSTICE STUDIES 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Traci Dingle
JUS 1110 COMM SKILLS FOR CRIM JUST PROF 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Courtney Topic
JUS 1110 COMM SKILLS FOR CRIM JUST PROF 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Traci Dingle
JUS 1110 COMM SKILLS FOR CRIM JUST PROF 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Jason Statuto
JUS 2201 CRIMINAL PROCEDURE 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Angelo Zecca
JUS 2240 JUSTICE AND THE JUDICIARY 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Joshin Smith
JUS 3301 POLICE ADMINISTRATION AND MGMT 3 T 6:00 PM 8:45 PM Robert Meurer
JUS 3307 CORRECTIONS, PROBATION AND PAR 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Angelo Zecca
JUS 4405 TRANSPORTATION SECURITY 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Angelo Zecca
JUS 4406 RESEARCH METHODS CRIM JUSTICE 3 M 6:00 PM 8:45 PM Anthony Aceste
Law
LAW 1110 CONTRACT LAW 3 Th 12:30 PM 1:45 PM Raymond Torres
LAW 2200 PROFESSIONAL RESPONSIBILITIES 3 Th 2:00 PM 3:15 PM Raymond Torres
Math
MAT 2211 COLLEGE ALGEBRA 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Bahir Masadeh
MAT 2215 STATISTICS I 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Maria Cuadrado
MAT 2215 STATISTICS I 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Stephanie Shewciw
MAT 2215 STATISTICS I 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Bahir Masadeh
MAT 2215 STATISTICS I 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Ilona Zasanova-Gofman
MAT 2270 SPECIAL TOPICS IN MATHEMATICS 3 MW 2:00 PM 3:15 PM Bahir Masadeh
Medical
MED 1100 CLINICAL AND SURGICAL OFFICE P 3 T 12:15 PM 3:45 PM Meta Wongkar-Gut
MED 1120 MEDICAL OFFICE ADMINISTRATION 3 Th 8:30 AM 12:00 PM Rita Geniso
MED 1120 MEDICAL OFFICE ADMINISTRATION 3 M 6:00 PM 9:45 PM Rita Geniso
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 Th 12:15 PM 3:45 PM Meta Wongkar-Gut
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 Th 12:15 PM 3:45 PM Staff Instructor
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 W 6:00 PM 9:30 PM Meta Wongkar-Gut
MED 1140 SPECIMEN COLLECTION AND PROCED 3 Th 8:30 AM 12:00 PM Meta Wongkar-Gut
MED 1140 SPECIMEN COLLECTION AND PROCED 3 Th 8:30 AM 12:00 PM Shkelzen Badivuku
MED 1160 PRINCIPLES OF PHARMACOLOGY AND 3 Th 12:15 PM 3:45 PM Shkelzen Badivuku
Management
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Jimmy McCarty
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 W 6:00 PM 8:45 PM Normy Toledo
MGT 2240 HUMAN RESOURCES AND ORGZN 3 T 6:00 PM 8:45 PM Ruth Shaver
MGT 2250 NOT-FOR-PROFIT MANAGEMENT 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Lavonne McMillen
MGT 2268 SALES AND CUSTOMER SERVICE MAN 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Jimmy McCarty
MGT 3332 OPERATIONS MANAGEMENT 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Micheline Attieh
MGT 3350 SMALL BUSINESS MANAGEMENT 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Micheline Attieh
MGT 4425 MANAGEMENT SIMULATION 3 M 6:00 PM 9:00 PM Jimmy McCarty
MGT 4430 LEADERSHIP 3 F 6:00 PM 8:45 PM Demetria Foster
Marketing
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Staff Instructor
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 T 6:00 PM 8:45 PM Jaimie Lafrano
MKT 2241 CONSUMER BEHAVIOR 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Kim Malcolm
Nursing
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 7:00 AM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 TTh 9:00 AM 11:45 AM Patricia Gallagher
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 T 12:00 PM 1:50 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Th 12:00 PM 1:50 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 M 6:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 6:00 PM 7:50 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 T 6:00 PM 7:50 PM Staff Instructor
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Th 6:00 PM 7:50 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 12:00 PM 2:05 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 T 12:30 PM 2:20 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 2:15 PM 4:20 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 W 8:00 PM 9:50 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 T 8:00 PM 9:50 PM Staff Instructor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 Th 8:00 PM 9:50 PM Staff Instructor
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 Staff Instructor
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 Staff Instructor
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 M 8:30 AM 11:30 AM Staff Instructor
NUR 1300 NURSING CONCEPTS I 8 T 2:30 PM 5:15 PM Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 T 8:30 AM 12:00 PM Staff Instructor
NUR 1400 SPECIAL TOPICS IN NURSING 6 M 6:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 M 8:30 AM 11:30 AM Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 W 8:30 AM 11:15 AM Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 W 12:00 PM 1:50 PM Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 M 6:00 PM 7:50 PM Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 T 6:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
NUR 2100 NURSING CONCEPTS II 10 M 8:00 PM 10:05 PM Staff Instructor
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 T 8:30 AM 11:15 AM Staff Instructor
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Sa 9:00 AM 11:45 AM Staff Instructor
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 T 11:45 AM 4:15 PM Staff Instructor
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Sa 12:00 PM 2:45 PM Staff Instructor
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 T 6:00 PM 10:30 PM Staff Instructor
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 Staff Instructor
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 Staff Instructor
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 Staff Instructor
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 T 12:50 PM 1:50 PM Staff Instructor
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 Staff Instructor
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 Staff Instructor
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 Staff Instructor
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 T 9:00 AM 10:50 AM Staff Instructor
NUR 4440 ADVANCED NURSING PHARMACOLOGY 3 T 9:00 AM 11:45 AM Staff Instructor
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 Staff Instructor
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 Staff Instructor
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 Staff Instructor
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 T 11:00 AM 12:50 PM Staff Instructor
Patient Care
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 W 8:30 AM 12:00 PM Staff Instructor
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 M 12:15 PM 4:00 PM Staff Instructor
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 W 1:15 PM 4:45 PM Staff Instructor
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 M 6:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
PCT 1010 FOUNDATIONS OF PATIENT CARE 6 W 6:00 PM 9:30 PM Staff Instructor
PCT 1320 ADVANCED PATIENT CARE 3 T 12:10 PM 2:00 PM Staff Instructor
PCT 1320 ADVANCED PATIENT CARE 3 T 2:10 PM 4:00 PM Staff Instructor
Science
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 W 9:00 AM 11:45 AM Suzan Melik
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 W 9:00 AM 11:45 AM Staff Instructor
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 Th 7:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 Th 7:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 Th 10:00 AM 11:50 AM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 M 3:30 PM 5:30 PM Shkelzen Badivuku
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 F 6:00 PM 7:50 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 T 8:00 PM 9:50 PM Staff Instructor
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 T 9:00 AM 11:45 AM Mandanna Naleyanda
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 T 9:00 AM 11:45 AM Randolph Pama
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 M 6:00 PM 9:00 PM Shannon Mariniello
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 T 12:00 PM 1:50 PM Randolph Pama
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 Th 6:00 PM 7:50 PM Staff Instructor
SCI 2215 LIFE SCIENCES 6 M 9:00 AM 12:00 PM Mandanna Naleyanda
SCI 2215 LIFE SCIENCES 6 W 9:00 AM 11:45 AM Mandanna Naleyanda
SCI 2215 LIFE SCIENCES 6 T 6:00 PM 8:45 PM Mandanna Naleyanda
SCI 2215 LIFE SCIENCES 6 Th 7:00 PM 9:45 PM Mandanna Naleyanda
SCI 2220 HUMAN SEXUALITY 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Todd Eglow
SCI 2228 MICROBIOLOGY 3 W 12:15 PM 3:00 PM Konrad Gut
SCI 2228 MICROBIOLOGY 3 W 12:15 PM 3:00 PM Staff Instructor
SCI 2228 MICROBIOLOGY 3 M 6:00 PM 9:00 PM Konrad Gut
SCI 2230 FORENSIC SCIENCE 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Alice Radin
SCI 2230 FORENSIC SCIENCE 3 T 6:00 PM 8:45 PM Alice Radin
SCI 2235 HEALTH AND FITNESS 3 W 2:00 PM 4:45 PM Walid Abushahba
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 F 8:10 AM 10:00 AM Staff Instructor
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 8:30 AM 10:20 AM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 10:30 AM 1:15 PM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 F 10:45 AM 1:30 PM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 1:30 PM 3:20 PM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 F 2:00 PM 3:50 PM Fred Safarowic
SCI 3303 HUMAN AGGRESSION AND VIOLENCE 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Melissa Baralt
SCI 3303 HUMAN AGGRESSION AND VIOLENCE 3 M 6:00 PM 8:45 PM Melissa Baralt
SCI 3310 NUTRITION FOR HEALTHCARE 3 M 11:15 AM 2:15 PM Asem Alshamah
SCI 4410 ECO-FRIENDLY LIVING 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Melissa Baralt
SCI 4410 ECO-FRIENDLY LIVING 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Melissa Baralt
Social Science
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Melissa Baralt
SOC 1123 PSYCHOLOGY OF ADJUSTMENT 3 T 6:00 PM 7:30 PM Bradley Jenkins
SOC 2210 INTRODUCTION TO SOCIOLOGY 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Antoinette Morales
SOC 2210 INTRODUCTION TO SOCIOLOGY 3 F 6:00 PM 8:45 PM Rosanne Bostonian
SOC 2218 POLICE AND SOCIETY 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM John Link
SOC 2218 POLICE AND SOCIETY 3 M 6:00 PM 9:00 PM Donna Gade
SOC 2220 CRIMINOLOGY 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM John Link
SOC 2225 INTRODUCTION TO PSYCHOLOGY 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Elisabeth Keeney
SOC 2225 INTRODUCTION TO PSYCHOLOGY 3 W 6:00 PM 8:45 PM Danielle Servedio
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 W 9:00 AM 11:45 AM Rosanne Bostonian
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Byron Hargrove
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 W 2:00 PM 3:15 PM Byron Hargrove
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 F 6:00 PM 8:45 PM Danielle Servedio
SOC 3305 MARRIAGE AND FAMILY 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Byron Hargrove
SOC 3310 INTERCULTURAL COMMUNICATION 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Hui-Wen Tu
SOC 3360 LAW AND SOCIETY 3 M 6:00 PM 8:45 PM Thomas Weisert
Surgical Processing
SPT 1110 FUNDAMENTALS OF SURGICAL PROCE 4 MW 1:00 PM 3:45 PM Esmeralda Mucollari
SPT 2100 SURGICAL INSTRUMENTATION 4 ThF 8:30 AM 11:15 AM Kofi Poku
SPT 2100 SURGICAL INSTRUMENTATION 4 TTh 6:00 PM 8:45 PM Robert Torres
SPT 2110 BASIC INFECTION CONTROL 3 Sa 9:00 AM 11:45 AM Staff Instructor
SPT 2120 ENDOSCOPIC REPROCESSING 3 F 12:00 PM 3:30 PM Thomas Shallcross
SPT 2120 ENDOSCOPIC REPROCESSING 3 F 6:00 PM 9:30 PM Thomas Shallcross
SPT 2150 SURGICAL PROCESSING CLINICAL P 8 Frank Ferraro
SPT 2151 SURGICAL PROCESSING CLINICAL S 2 Sa 12:00 PM 1:50 PM Thomas Shallcross
Surgical Technology
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Sa 9:00 AM 11:45 AM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 T 9:00 AM 11:45 AM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Sa 12:15 PM 3:00 PM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 M 12:15 PM 3:15 PM Kofi Poku
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 T 12:15 PM 3:00 PM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 F 5:00 PM 10:10 PM Staff Instructor
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 T 6:00 PM 8:45 PM Daphne Hand-Warrington
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 W 9:00 AM 11:45 AM Esmeralda Mucollari
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 Th 9:00 AM 11:45 AM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 F 9:00 AM 11:45 AM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 Th 12:15 PM 3:00 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 F 12:15 PM 3:00 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 T 5:00 PM 10:10 PM Amanda Lowe
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 M 6:00 PM 9:00 PM Esmeralda Mucollari
SUR 2120 SURGICAL SPECIALTY INTERVENTIO 3 M 11:00 AM 2:15 PM Stephanie Williams
SUR 2251 PHARMACOLOGY AND ANESTHESIOLOG 2 M 4:00 PM 6:00 PM Esmeralda Mucollari
SUR 2280 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 Frank Ferraro
SUR 2280 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 M 2:30 PM 3:45 PM Frank Ferraro
SUR 2290 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 Frank Ferraro
SUR 2290 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 T 4:00 PM 4:50 PM Frank Ferraro
SUR 2292 SURGICAL TECHNOLOGY CAPSTONE 4 T 5:00 PM 8:30 PM Stephanie Williams