Woodland Park Campus Course Schedule Winter 2023

Winter 2023
January 3, 2023 - April 15, 2023

New Students: Call 1-800-446-5400 Ext. WWA to Register.
Current Students: Contact the Woodland Park Campus Academic Advisement Office or use Self-Service Scheduling to register.

Visit the Course Schedules page to find links to other course schedules. All courses, times, and locations are subject to change without notice.

 
Subject Course No. Description Credits Day(s) Start Time End Time Instructor
Accounting
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Michael Dunne
ACC 1111 FINANCIAL ACCOUNTING I 3 W 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
Business
BUS 2231 BUSINESS LAW I 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Patricia Greer
BUS 2231 BUSINESS LAW I 3 T 6:00 PM 8:45 PM Christopher Balala
BUS 2255 ENTREPRENEURSHIP 3 W 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
BUS 4451 BUSINESS STRATEGY AND POLICY 3 M 6:00 PM 9:00 PM Staff Instructor
Computer Information Systems
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Louis Piermatteo
CIS 1115 COMPUTER APPLICATIONS 3 M 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
CIS 2201 ADVANCED SPREADSHEETS 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM William Orbe
College Skills
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Staff Instructor
CSK 80 FOUNDATIONS OF LEARNING 0 Staff Instructor
Economics
ECO 2200 PRINCIPLES OF ECONOMICS 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM David Eichenholtz
English
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Patricia Cowan
ENG 1105 WRITING AND RESEARCH 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Andrew Selig
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Richard Schultz
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Patricia Cowan
ENG 2205 WRITING THROUGH LITERATURE 3 M 6:00 PM 8:45 PM Rebecca Ruballos
ENG 2270 SPECIAL TOPICS IN ENGLISH 3 Th 12:30 PM 1:45 PM Richard Schultz
ENG 3313 CREATIVE WRITING 3 T 6:00 PM 8:45 PM Julie Porter
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Patricia Cowan
ENG 3316 THE CONFIDENT WRITER 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Nazareth Darakjian
Fashion
FAS 2230 FASHN TXT FOR APPRL AND HOME 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Not Yet Determined
Finance
FIN 3302 CORPORATE FINANCE 3 M 6:00 PM 8:45 PM Marc Zuckerman
Graphic Design
GRD 1105 PAINTING I 3 W 12:30 PM 3:15 PM Benjamin Hoyng
GRD 1190 TYPOGRAPHY I 3 M 12:30 PM 3:15 PM Benjamin Hoyng
GRD 2200 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES II 3 M 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 3320 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES III 3 W 9:00 AM 11:45 AM Michael Klein
GRD 3320 GRAPHIC DESIGN PRINCIPLES III 3 Th 12:30 PM 3:15 PM Michael Klein
GRD 3330 DIGITAL FILMMAKING 3 Th 9:00 AM 11:45 AM Alethea Maguire
GRD 3330 DIGITAL FILMMAKING 3 T 12:30 PM 3:15 PM Alethea Maguire
GRD 3360 PACKAGING DESIGN I 3 T 9:00 AM 11:45 AM Julia Hutchinson
GRD 3360 PACKAGING DESIGN I 3 W 12:30 PM 3:15 PM Julia Hutchinson
GRD 4481 PORTFOLIO 3 T 9:00 AM 11:45 AM Alethea Maguire
Health Services Administration
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 M 9:00 AM 12:00 PM Shannon Mariniello
HEA 2200 MEDICAL TERMINOLOGY 3 W 6:00 PM 8:45 PM Sarah Salib
Honors
HON 2205 HONORS WRITING THROUGH LITERAT 3 M 2:00 PM 3:15 PM Patricia Cowan
HON 4400 ADVANCED HONORS SEMINAR 3 W 2:00 PM 3:15 PM Patricia Cowan
Humanities
HUM 2212 THE ART OF CREATIVITY 3 W 11:00 AM 12:15 PM Ruth Kaplan
HUM 2225 INTRODUCTION TO ETHICS 3 W 12:30 PM 1:45 PM Kirk Johnson
HUM 3355 SOCIAL JUSTICE ISSUES 3 T 6:00 PM 8:45 PM Mariusz Wolf
HUM 3360 LAW AND THE HUMANITIES 3 W 9:30 AM 10:45 AM Doris White
International Business
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Jimmy McCarty
IBS 2201 INTERNATIONAL BUSINESS 3 T 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
Interior Design
INT 1150 CAD I 3 TTh 9:00 AM 11:05 AM Ernesto Fong
INT 1150 CAD I 3 MW 9:00 AM 11:05 AM Ernesto Fong
INT 1160 STUDIO II: SPACE PLANNING 3 TTh 11:20 AM 1:25 PM John Ferraro
INT 1160 STUDIO II: SPACE PLANNING 3 MW 11:20 AM 1:25 PM Brian Callahan
INT 1170 HISTORY OF ARCH AND INTR DEGN1 3 TTh 1:55 PM 3:10 PM Alfonso Torino
INT 2230 MTRLS,TEXTILES AND FINISHES 3 MW 1:55 PM 3:10 PM Susan Barbieri
INT 2230 MTRLS,TEXTILES AND FINISHES 3 T 3:15 PM 5:45 PM Susan Barbieri
INT 3310 BLDG CODES AND REGULATIONS 3 TTh 11:20 AM 12:35 PM Brian Callahan
INT 3330 STUDIO V: RESIDENTIAL II 3 TTh 9:00 AM 11:05 AM John Ferraro
INT 3330 STUDIO V: RESIDENTIAL II 3 TTh 9:00 AM 11:05 AM Brian Callahan
INT 3340 SUSTAINABLE DESIGN 3 M 6:00 PM 8:45 PM David Midthassel
INT 3350 ARCH CONSTRUC AND MTHDS II 3 W 6:00 PM 8:45 PM Brian Callahan
INT 4420 CAPSTONE: RESEARCH AND PROGM 3 W 6:00 PM 10:10 PM Alan Horwitz
INT 4430 PROFESSIONAL PRACTICE 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Jeffery McCullough
INT 4460 STUDIO VIII: CAPSTONE PROJECT 3 W 6:00 PM 10:10 PM Alan Horwitz
Information Technology Mgt
ITM 2200 INTRODUCTION TO NETWORKING 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Staff Instructor
Justice Studies
JUS 1100 INTRO TO JUSTICE STUDIES 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Paul Bradley
JUS 1110 COMM SKILLS FOR CRIM JUST PROF 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Edward Lynskey
JUS 1110 COMM SKILLS FOR CRIM JUST PROF 3 Th 6:00 PM 7:30 PM Anna Skokowska
JUS 2240 JUSTICE AND THE JUDICIARY 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Edward Lynskey
JUS 3307 CORRECTIONS, PROBATION AND PAR 3 Th 11:00 AM 12:15 PM Angelo Zecca
JUS 4406 RESEARCH METHODS CRIM JUSTICE 3 M 6:00 PM 8:45 PM Anthony Aceste
Math
MAT 2211 COLLEGE ALGEBRA 3 W 11:00 AM 12:15 PM Bahir Masadeh
MAT 2215 STATISTICS I 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Bahir Masadeh
MAT 2215 STATISTICS I 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Bahir Masadeh
Medical
MED 1100 CLINICAL AND SURGICAL OFFICE P 3 T 9:00 AM 10:50 AM Shkelzen Badivuku
MED 1100 CLINICAL AND SURGICAL OFFICE P 3 Th 9:00 AM 10:50 AM Shkelzen Badivuku
MED 1100 CLINICAL AND SURGICAL OFFICE P 3 M 9:00 AM 11:00 AM Staff Instructor
MED 1120 MEDICAL OFFICE ADMINISTRATION 3 M 6:00 PM 10:00 PM Theresa Reboli
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 T 6:00 PM 7:50 PM Shkelzen Badivuku
MED 1130 MEDICAL EMERGENCIES AND ELECTR 3 T 8:00 PM 9:50 PM Shkelzen Badivuku
MED 1140 SPECIMEN COLLECTION AND PROCED 3 T 11:05 AM 12:55 PM Shkelzen Badivuku
MED 1140 SPECIMEN COLLECTION AND PROCED 3 Th 11:05 AM 12:55 PM Shkelzen Badivuku
MED 1160 PRINCIPLES OF PHARMACOLOGY AND 3 T 1:10 PM 3:00 PM Shkelzen Badivuku
MED 1160 PRINCIPLES OF PHARMACOLOGY AND 3 Th 1:10 PM 3:00 PM Shkelzen Badivuku
MED 1160 PRINCIPLES OF PHARMACOLOGY AND 3 M 1:30 PM 3:30 PM Staff Instructor
MED 2280 MEDICAL ASSISTANT CAPSTONE AND 6 Meta Wongkar-Gut
MED 2280 MEDICAL ASSISTANT CAPSTONE AND 6 M 6:00 PM 9:00 PM Meta Wongkar-Gut
Management
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 TTh 2:00 PM 3:15 PM Stanley Herman
MGT 2220 PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3 W 6:00 PM 8:45 PM Not Yet Determined
MGT 2245 ESSENTIALS OF HUMAN RESOURCES 3 TTh 12:30 PM 1:45 PM Lavonne McMillen
MGT 2250 NOT-FOR-PROFIT MANAGEMENT 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Not Yet Determined
MGT 2268 SALES AND CUSTOMER SERVICE MAN 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Stanley Herman
MGT 3332 OPERATIONS MANAGEMENT 3 MW 12:30 PM 1:45 PM Not Yet Determined
MGT 3350 SMALL BUSINESS MANAGEMENT 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Not Yet Determined
MGT 4425 MANAGEMENT SIMULATION 3 W 6:00 PM 8:45 PM Staff Instructor
Marketing
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 M 12:30 PM 1:45 PM Michael Kipness
MKT 2220 PRINCIPLES OF MARKETING 3 T 6:00 PM 8:45 PM Cassandra Fenyk
Nursing
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 F 7:00 AM 3:00 PM Corazon Dumalagan
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Th 7:00 AM 3:00 PM Corazon Dumalagan
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 M 9:00 AM 12:00 PM Camile Richards
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 9:00 AM 10:50 AM Camile Richards
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 11:10 AM 1:55 PM Camile Richards
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 2:15 PM 4:05 PM Camile Richards
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 Th 5:30 PM 11:59 PM Rachael Tikum
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 F 5:30 PM 11:59 PM Jessica Brown
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 W 6:00 PM 9:30 PM Christopher de la Victoria
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 M 6:00 PM 8:00 PM Robin Barker
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 M 6:00 PM 8:00 PM Christopher de la Victoria
NUR 1100 FOUNDATIONS OF NURSING 8 M 8:10 PM 10:10 PM Christopher de la Victoria
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 9:00 AM 11:00 AM Manal Rassam
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 T 9:00 AM 10:50 AM Linda Tichenor
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 M 11:15 AM 1:15 PM Manal Rassam
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 Th 4:30 PM 6:20 PM Caterina Sousa
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 Th 6:30 PM 8:20 PM Alberto Sarmiento
NUR 1200 PHARMACOLOGY 3 Th 8:30 PM 10:20 PM Alberto Sarmiento
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 Th 7:00 AM 3:00 PM Josephine Rodriguez
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 F 7:00 AM 3:00 PM Josephine Rodriguez
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 M 9:00 AM 11:00 AM Linda Tichenor
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 Th 9:00 AM 11:00 AM Josephine Rodriguez
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 F 9:00 AM 11:00 AM Josephine Rodriguez
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 T 11:00 AM 12:50 PM Linda Tichenor
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 T 1:15 PM 3:05 PM Linda Tichenor
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 W 5:30 PM 11:59 PM Corazon Dumalagan
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 W 5:30 PM 11:59 PM Albiond Marku
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 M 6:00 PM 8:00 PM Linda Tichenor
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 T 8:00 PM 9:50 PM Corazon Dumalagan
NUR 1305 NURSING CONCEPTS I 5 M 8:05 PM 10:05 PM Robin Barker
NUR 1306 NURSING CONCEPTS II 6 F 7:00 AM 2:30 PM Rita Perez
NUR 1306 NURSING CONCEPTS II 6 T 11:15 AM 2:00 PM Staff Instructor
NUR 1306 NURSING CONCEPTS II 6 T 2:15 PM 4:05 PM Christopher de la Victoria
NUR 1306 NURSING CONCEPTS II 6 Th 5:30 PM 11:59 PM Saideh Labibi
NUR 1306 NURSING CONCEPTS II 6 W 6:00 PM 8:45 PM Linda Tichenor
NUR 1306 NURSING CONCEPTS II 6 T 6:00 PM 7:50 PM Corazon Dumalagan
NUR 1401 SPECIAL TOPICS IN NURSING I 3 Edward Acquah
NUR 1401 SPECIAL TOPICS IN NURSING I 3 Edward Acquah
NUR 1401 SPECIAL TOPICS IN NURSING I 3 F 7:00 AM 3:00 PM Stanley Owusu
NUR 1401 SPECIAL TOPICS IN NURSING I 3 Th 7:00 AM 3:00 PM Corazon Dumalagan
NUR 1401 SPECIAL TOPICS IN NURSING I 3 M 1:30 PM 3:30 PM Christopher de la Victoria
NUR 1401 SPECIAL TOPICS IN NURSING I 3 T 6:00 PM 7:50 PM Christopher de la Victoria
NUR 1402 SPECIAL TOPICS IN NURSING II 3 Galina Aksanova
NUR 1402 SPECIAL TOPICS IN NURSING II 3 Joshina Thomas
NUR 1402 SPECIAL TOPICS IN NURSING II 3 Joshina Thomas
NUR 1402 SPECIAL TOPICS IN NURSING II 3 Galina Aksanova
NUR 1402 SPECIAL TOPICS IN NURSING II 3 T 9:00 AM 10:50 AM Caterina Sousa
NUR 1402 SPECIAL TOPICS IN NURSING II 3 T 8:00 PM 9:50 PM Caterina Sousa
NUR 2105 NURSING CONCEPTS III 5 Camile Richards
NUR 2105 NURSING CONCEPTS III 5 Daryl Oclaret
NUR 2105 NURSING CONCEPTS III 5 Th 9:00 AM 11:45 AM Christopher Monahan
NUR 2105 NURSING CONCEPTS III 5 W 6:00 PM 8:45 PM Camile Richards
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Anita Nash
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Daryl Oclaret
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Sa 9:00 AM 10:50 AM Layaly Zanca
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Sa 11:05 AM 12:55 PM Layaly Zanca
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Th 12:15 PM 3:45 PM Linda Tichenor
NUR 2200 TRANSITION INTO PRACTICE 6 Th 6:00 PM 9:30 PM Lucrecia Wright
NUR 3310 NURSING RESEARCH FOR EBP 3 M 12:30 PM 3:30 PM Angelica Delacruz
NUR 3310 NURSING RESEARCH FOR EBP 3 W 6:00 PM 8:45 PM Barbara Crump
NUR 3320 TRANSITION TO PROF NURSING 3 M 9:00 AM 12:00 PM Angelica Delacruz
NUR 3320 TRANSITION TO PROF NURSING 3 T 6:00 PM 8:45 PM Rita Perez
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 W 10:00 AM 11:50 AM Barbara Crump
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 W 12:05 PM 1:55 PM Barbara Crump
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 W 2:10 PM 4:00 PM Barbara Crump
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 M 4:00 PM 6:00 PM Angelica Delacruz
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 M 6:10 PM 8:10 PM Angelica Delacruz
NUR 3330 HEALTH ASSESS ACROSS LIFESPAN 3 M 8:20 PM 10:20 PM Angelica Delacruz
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 T 7:00 AM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 F 7:00 AM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 T 7:00 AM 3:00 PM Staff Instructor
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 Th 1:15 PM 3:05 PM Christopher de la Victoria
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 5:30 PM 11:59 PM Josephine Rodriguez
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 F 5:30 PM 11:59 PM Josephine Rodriguez
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 M 6:00 PM 11:59 PM Shiquonne Cromwell
NUR 3360 ADVANCED MENTAL HEALTH NURSING 3 T 8:00 PM 9:50 PM Christopher de la Victoria
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 W 7:00 AM 3:00 PM Gina Miranda-Diaz
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 W 7:00 AM 3:00 PM Gina Miranda-Diaz
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 W 9:00 AM 11:00 AM Gina Miranda-Diaz
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 W 9:00 AM 11:00 AM Gina Miranda-Diaz
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 T 11:10 AM 1:00 PM Caterina Sousa
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 W 5:30 PM 11:59 PM Staff Instructor
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 W 5:30 PM 11:59 PM Staff Instructor
NUR 4410 ADVANCE MATERNAL-CHILD NURSING 3 T 6:00 PM 7:50 PM Caterina Sousa
NUR 4420 NURSING LEADERSHIP/MANAGEMENT 3 Sa 11:15 AM 2:00 PM Caterina Sousa
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 Patricia Gallagher
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 Patricia Gallagher
NUR 4430 COMMUNITY HEALTH NURSING 3 Sa 9:00 AM 10:50 AM Caterina Sousa
NUR 4440 ADVANCED NURSING PHARMACOLOGY 3 Th 9:00 AM 10:50 AM Manal Rassam
NUR 4440 ADVANCED NURSING PHARMACOLOGY 3 Th 11:00 AM 12:50 PM Manal Rassam
NUR 4440 ADVANCED NURSING PHARMACOLOGY 3 Th 11:00 AM 12:50 PM Caterina Sousa
NUR 4440 ADVANCED NURSING PHARMACOLOGY 3 Th 4:30 PM 6:20 PM Debora La Torre
NUR 4440 ADVANCED NURSING PHARMACOLOGY 3 Th 6:30 PM 8:20 PM Debora La Torre
NUR 4440 ADVANCED NURSING PHARMACOLOGY 3 Th 8:30 PM 10:20 PM Debora La Torre
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 W 7:00 AM 3:00 PM Anita Nash
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 W 7:00 AM 3:00 PM Anita Nash
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 T 9:00 AM 10:50 AM Mercedes Camacho-Walsh
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 W 5:30 PM 11:59 PM Regina Jacob
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 W 5:30 PM 11:59 PM Regina Jacob
NUR 4450 ADVANCED ADULT HEALTH NURSING 3 T 8:00 PM 9:50 PM Lucrecia Wright
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING CAPSTONE 3 Th 11:05 AM 12:55 PM Angelica Delacruz
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING CAPSTONE 3 Th 1:00 PM 3:00 PM Angelica Delacruz
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING CAPSTONE 3 Th 6:00 PM 7:50 PM Angelica Delacruz
NUR 4460 PROFESSIONAL NURSING CAPSTONE 3 Th 8:00 PM 9:50 PM Angelica Delacruz
Science
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 M 12:30 PM 3:30 PM Mandanna Naleyanda
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 Th 7:00 PM 9:45 PM Robert Eisen
SCI 1100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY I 3 Th 7:00 PM 9:45 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 T 12:15 PM 2:05 PM Staff Instructor
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 M 3:45 PM 5:45 PM Mandanna Naleyanda
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 Th 5:00 PM 6:50 PM Robert Eisen
SCI 1110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB I 1 T 7:00 PM 8:50 PM Staff Instructor
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 W 11:15 AM 2:00 PM Doris Alvarado
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 W 11:15 AM 2:00 PM Shannon Mariniello
SCI 2100 ANATOMY AND PHYSIOLOGY II 3 M 6:00 PM 9:00 PM Sarah Salib
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 W 9:00 AM 10:50 AM Doris Alvarado
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 W 2:15 PM 4:05 PM Doris Alvarado
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 W 5:00 PM 6:50 PM Shannon Mariniello
SCI 2110 ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB II 1 T 5:00 PM 6:50 PM Angelo Soto
SCI 2220 HUMAN SEXUALITY 3 TTh 9:30 AM 10:45 AM Walid Abushahba
SCI 2228 MICROBIOLOGY 3 T 9:00 AM 11:45 AM Phoebe Mesiha
SCI 2230 FORENSIC SCIENCE 3 MW 11:00 AM 12:15 PM Melissa Baralt
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 9:00 AM 10:50 AM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 F 9:00 AM 11:45 AM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 11:00 AM 12:50 PM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Sa 1:00 PM 2:50 PM Fred Safarowic
SCI 3000 CHEMISTRY FOR HEALTHCARE 4 Th 6:00 PM 8:45 PM Anthony Marmora
SCI 3303 HUMAN AGGRESSION AND VIOLENCE 3 TTh 11:00 AM 12:15 PM Walid Abushahba
SCI 3310 NUTRITION FOR HEALTHCARE 3 T 12:15 PM 3:00 PM Asem Alshamah
SCI 3310 NUTRITION FOR HEALTHCARE 3 T 6:00 PM 8:45 PM Asem Alshamah
SCI 4410 ECO-FRIENDLY LIVING 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Not Yet Determined
Social Science
SOC 1123 FIRST YEAR EXPERIENCE 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Melissa Baralt
SOC 1123 FIRST YEAR EXPERIENCE 3 T 6:00 PM 8:45 PM LaTysha Gaines
SOC 2210 INTRODUCTION TO SOCIOLOGY 3 MW 9:30 AM 10:45 AM Rosanne Bostonian
SOC 2218 POLICE AND SOCIETY 3 T 9:30 AM 10:45 AM Allen Sondej
SOC 2220 CRIMINOLOGY 3 T 11:00 AM 12:15 PM Allen Sondej
SOC 2231 HUMAN RELATIONS 3 W 12:30 PM 1:45 PM Byron Hargrove
SOC 3310 INTERCULTURAL COMMUNICATION 3 Th 12:30 PM 1:45 PM Hui-Wen Tu
SOC 3320 GENDER, RACE AND CLASS 3 Th 2:00 PM 3:15 PM Yesudas Choondassery
SOC 3332 UNDERSTANDING SOCIAL BEHAVIOR 3 M 6:00 PM 8:45 PM Byron Hargrove
SOC 4422 FORENSIC PSYCHOLOGY 3 Th 6:00 PM 8:45 PM Bradley Jenkins
Surgical Processing
SPT 1110 FUNDAMENTALS OF SURGICAL PROCE 4 T 6:00 PM 8:45 PM Kofi Poku
SPT 1110 FUNDAMENTALS OF SURGICAL PROCE 4 M 6:00 PM 9:00 PM Shannon Piccone
SPT 2100 SURGICAL INSTRUMENTATION 4 W 6:00 PM 8:45 PM Esmeralda Mucollari
SPT 2100 SURGICAL INSTRUMENTATION 4 T 6:00 PM 8:45 PM Stephanie Williams
SPT 2120 ENDOSCOPIC REPROCESSING 3 Th 6:00 PM 7:50 PM Kofi Poku
SPT 2120 ENDOSCOPIC REPROCESSING 3 Th 8:00 PM 9:50 PM Kofi Poku
Surgical Technology
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 W 9:00 AM 2:30 PM Staff Instructor
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 Sa 9:00 AM 2:30 PM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 T 5:00 PM 10:30 PM Diana Amos
SUR 1100 FUNDAMENTALS OF SURGICAL TECHN 6 M 6:00 PM 9:00 PM Esmeralda Mucollari
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 M 9:00 AM 3:55 PM Esmeralda Mucollari
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 Th 9:00 AM 2:30 PM Porsche Hill-King
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 F 9:00 AM 2:30 PM Stephanie Williams
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 T 12:15 PM 3:00 PM Stephanie Williams
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 W 5:00 PM 10:30 PM Porsche Hill-King
SUR 2112 SURGICAL TECHNIQUES 6 Th 6:00 PM 8:45 PM Stephanie Williams
SUR 2120 SURGICAL SPECIALTY INTERVENTIO 3 M 11:15 AM 2:15 PM Esmeralda Mucollari
SUR 2251 PHARMACOLOGY AND ANESTHESIOLOG 2 M 3:45 PM 5:45 PM Stephanie Williams
SUR 2280 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 Amanda Lowe
SUR 2280 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 M 2:30 PM 3:30 PM Amanda Lowe
SUR 2290 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 Amanda Lowe
SUR 2290 OPERATING ROOM CLINICAL PRACTI 5 T 2:45 PM 3:35 PM Amanda Lowe
SUR 2292 SURGICAL TECHNOLOGY CAPSTONE 4 T 11:00 AM 2:30 PM Daphne Warrington
Visualization
VIZ 1150 CAD I 3 TTh 9:00 AM 11:05 AM Ernesto Fong